Mesiac po ničivom zemetrasení v Mjanmarsku, ktoré si dosiaľ vyžiadalo cez tritisíc obetí, sa situácia v postihnutých oblastiach pomaly stabilizuje. Ľudia síce stále spia pod provizórnymi prístreškami, no začali si už obnovovať domy a čakajú na ďalšiu pomoc. Pomáha aj slovenská organizácia.
„Na vlastné oči som videla, ako sa susedný dom zrútil a pochoval 17 ľudí. Mali narodeninovú oslavu. Zostali pod troskami a nemohli sme im pomôcť. Bolo to strašné,“ s plačom spomína na silné zemetrasenie, ktoré nedávno zasiahlo Mjanmarsko, 53-ročná Daw Soe Soe z mesta Mandalay.
S rodinou bývala v dvojposchodovom dome. „Hneď ako sa to celé začalo, sme utekali preč. Náš dom ešte stojí, ale stále hrozí, že sa zrúti. Nemôžeme sa vrátiť, žijeme teraz v neďalekom kláštore,“ hovorí mama siedmich detí, ktorej príbeh pre portál Téma.21 sprostredkovala Nadácia Integra.
Zemetrasenie o sile 7,7 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo centrálnu časť 53-miliónového Mjanmarska koncom marca. Epicentrum bolo neďaleko Mandalaya, druhého najväčšieho mesta krajiny. Po prvom otrase nasledovalo 46 ďalších. Rúcali sa budovy, vládol chaos, panika, všetci sa snažili dostať do bezpečia. Doteraz sú tisíce ľudí zranených a nezvestných. Celkový počet obetí tak bude omnoho vyšší, podľa odhadov viac ako 10-tisíc.
Pod sieťkami
Hneď po zemetrasení sa začali pátracie práce. Záchranárske tímy poskytli ľuďom základnú zdravotnú starostlivosť, pitnú vodu a jedlo. Mnohí stratili strechu nad hlavou. Buď sa ich dom zrútil, alebo poškodil, nemohli sa doň vrátiť. Báli sa, že prídu ďalšie otrasy a budovy ich zasypú. Zostali teda radšej na strechách svojich domov alebo nocovali popri cestách.
„Cez miestneho partnera sme začali distribuovať balíčky prvej pomoci – jedlo, vodu, hygienické potreby a polopriesvitné sieťky proti hmyzu. Z nich sa robia dočasné stany, aby ľudí aspoň trochu chránili, mali svoje súkromie a mohli prečkať prvé dni,“ hovorí koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra Veronika Macsai.
V tomto čase sú v postihnutej oblasti 40-stupňové horúčavy. Ochranné sieťky sú veľmi dôležité, aby sa nešírili infekčné choroby, ako napríklad malária.
Nadácia odštartovala pomoc v Mjanmarsku hneď po zemetrasení cez medzinárodnú sieť humanitárnych organizácií Aliancia Integral, ktorej je súčasťou. Funguje to tak, že na Slovensku a v ďalších krajinách sa vyzbierajú peniaze, pošlú sa členskej organizácii priamo na miesto nešťastia a ona tam vďaka týmto financiám pomáha. Nadácia Integra sa podieľa na koordinácii pomoci a pravidelne dostáva informácie zo zasiahnutého miesta.

FOTO: Ahkhee Chel
Začali s obnovou domov
Od zemetrasenia uplynul takmer mesiac a okrem prvej pomoci sa v postihnutých oblastiach robia aj obhliadky zničených budov. Zdevastované treba obnoviť, čo však nie je jednoduché. Vo veľkej miere pomáhajú domáci špecialisti – statici, stavbári, elektrikári a ďalší.
Niektorí ľudia sa aj sami púšťajú do rekonštrukcie svojich domov. Pomáhajú im v tom nákupné poukážky. Získajú ich od humanitárnej organizácie a kúpia si za ne napríklad tehly alebo cement. Dostanú ich však len tí, ktorí ich naozaj potrebujú a spĺňajú prísne kritériá organizácie.
„Do Mjanmarska už prichádzajú aj špecialisti zo zahraničia, napríklad z Holandska, USA či Austrálie. Spolupracujeme s nimi v rámci Aliancie Integral, kde sa vieme dobre koordinovať,“ hovorí Macsai.
Zásobovanie viazne
Problémom však je, že špecialisti sa na miesto nešťastia nevedia rýchlo dostať, bráni im poškodená infraštruktúra či nepriechodné cesty. Na mnohých úsekoch je zničená aj vyše 600-kilometrová diaľnica medzi dvoma najväčšími mjanmarskými mestami Yangon a Mandalay, ktoré boli v blízkosti epicentra zemetrasenia. Miestni dobrovoľníci začínajú byť veľmi preťažení, navyše nemajú dostatok financií.
„Stále je veľa ľudí zranených. Máme mobilné zdravotné tímy, ktoré v zničenej oblasti pracovali už predtým. Teraz ďalej pomáhajú a vedia sa dostať aj do odľahlejších miest. Tieto tímy poskytujú aj psychologickú pomoc,“ vysvetľuje Macsai. Špeciálna pozornosť sa venuje ženám, deťom a zdravotne znevýhodneným ľuďom.
Zásobovanie v obchodoch závisí od konkrétnej oblasti. Niektoré dodávateľské reťazce prestali úplne fungovať a obchod suplujú miestne trhy. Sú aj miesta, kde to funguje tak ako predtým. Najhoršie sú na tom oblasti, kde ľudia nemajú jedlo ani pitnú vodu.
Na opačnom konci
Prvé dni po tom, ako sa stane takéto nešťastie, sú pre záchranu životov kľúčové. Keď Nadácia Integra vyhlásila zbierku na pomoc ľuďom po zemetrasení, mnohí Slováci zareagovali rýchlo.
Na druhej strane, na Slovensku je pomerne málo ľudí, ktorí sú solidárni s ľuďmi na opačnom konci sveta. V porovnaní s obdobím pred covidom sú viac apatickí a unavení zo všetkých kríz a diania okolo nás.
„Reakcia po vypuknutí vojny na Ukrajine bola skvelá, odvtedy však začala úroveň pomoci klesať. Možno je to aj náladou v spoločnosti, ktorá nie je veľmi prajná pomáhať, ,keď sa nás to netýka‘, lebo je to veľmi ďaleko. Veľmi si vážime darcov, ktorí reagujú na takéto krízy. Každé euro sa počíta,“ dodáva Veronika Macsai.
Na porovnanie v prvom roku rusko-ukrajinskej vojny prispelo na humanitárnu pomoc cez Nadáciu Integra na Slovensku vyše tisíc ľudí. Priemerná výška daru bola sto eur. Darcov, ktorí prispeli na Mjanmarsko, bolo oveľa menej, pričom prispeli v priemere 38 eurami. Keď pred pár rokmi zasiahlo zemetrasenie Sýriu a Turecko, do zbierky nadácie sa zapojilo o 85 percent viac individuálnych darcov ako v prípade posledného ničivého zemetrasenia.
20 eur na mesiac
Za zmienku stojí, ako dokáže v zbierke pre Mjanmarsko už aj malý príspevok spraviť veľký úžitok a ľuďom, ktorí to potrebujú, doslova zmeniť život. Napríklad balík prvej pomoci za 20 eur pre tamojšie rodiny pomôže štvorčlennej rodine prežiť jeden mesiac. Okrem jedla a vody obsahuje sieťky na dočasné stany aj hygienické potreby.
Na podobné nepredvídateľné udalosti, ako sú následky živelných pohrôm, neprispievajú len bežní ľudia, ale aj vlády. Podľa vedúcej tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí ČR Mariany Wernerovej Česko uvoľnilo na pomoc oblastiam postihnutým mjanmarským zemetrasením päť miliónov českých korún (cca 200-tisíc eur). Podpora zahŕňa potraviny, vodu, zdravotnú starostlivosť a núdzové prístrešky na bývanie.
Informáciu o tom, či sa do pomoci zapojilo aj Slovensko, sa nám zatiaľ získať nepodarilo. Úrad vlády SR ani Ministerstvo zahraničných vecí SR na naše otázky do uzávierky neodpovedali.

FOTO: Ahkhee Chel