Izrael zbombardoval letisko v Jemene. Reagoval tak na útoky teroristov

obrázek
Zdroj: SITA/AP Photo/Osamah Abdulrahman

Vojenské letectvo Izraela zaútočilo na letisko v meste Saná a teroristickú infraštruktúru húsíovcov v Jemene. Išlo o odvetu za raketový útok a bombu, ktorá dopadla neďaleko letiska Bena Guriona v Tel Avive. Izraelská armáda vyslala signál, že nebude tolerovať žiadne útoky ohrozujúce židovský štát.

Vojenské letectvo Izraela zaútočilo na letisko v meste Saná a teroristickú infraštruktúru húsíovcov v Jemene. Išlo o odvetu za raketový útok a bombu, ktorá dopadla neďaleko letiska Bena Guriona v Tel Avive. Izraelská armáda vyslala signál, že nebude tolerovať žiadne útoky ohrozujúce židovský štát.

|

JERUZALEM - Hlavné mesto Jemenu Saná a jeho medzinárodné letisko včera čelili útoku izraelského letectva. Saná, ktorá je pod kontrolou šiitskej teroristickej organizácie húsíovcov podporovanej Iránom, je od Izraela vzdialená asi dvetisíc kilometrov.

Išlo o reakciu na nedeľný raketový útok na Izrael, pri ktorom projektil rakety húsíovcov dopadol len 350 metrov od terminálu letiska Bena Guriona v Tel Avive. Útoky na mesto Saná nasledovali po predchádzajúcej spoločnej izraelsko-americkej operácii, ktorá prebehla o deň skôr.

Podľa denníka Times of Israel izraelská armáda (IDF) oznámila, že jemenské letisko bolo „úplne vyradené z prevádzky“. Podľa ozbrojených síl židovského štátu totiž slúžilo ako centrum na presun zbraní a operatívcov húsíovcov.

Zároveň boli zasiahnuté aj ďalšie strategické objekty ako cementáreň al-Imran a energetická infraštruktúra, ktoré húsíovci využívali na vojenské účely. Ako dodáva vplyvný server YnetNews, cieľom týchto zásahov bolo výrazne oslabiť ich vojenské a logistické kapacity.

Varovanie pred útokom

Izrael pritom pred mohutným zásahom vydal varovanie v arabčine pre civilistov, aby mali dostatok času na opustenie oblasti. Ako dopĺňa Times of Israel, hoci išlo o útok na strategické ciele, izraelská armáda zdôraznila, že dbala na minimalizáciu civilných obetí.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že Izrael bude aj naďalej reagovať na hrozby bez ohľadu na ich geografickú vzdialenosť. Hovorca izraelských ozbrojených síl pre web Israel Hayom uviedol, že Izrael „nebude váhať zasiahnuť každého, kto ohrozuje bezpečnosť jeho občanov“.

Odveta na mesto Saná bola druhou v priebehu 24 hodín. Predchádzajúci, pondelkový útok bol koordinovaný s americkou armádou. Ako dodáva denník Jerusalem Post, spolupráca Jeruzalema a Washingtonu sa sústreďuje najmä na ochranu medzinárodnej plavby v Červenom mori. V dôsledku útokov húsíovcov sú totiž niektoré plavidlá nútené oboplávať Afriku namiesto efektívneho využitia Suezského prieplavu, ktorým prechádza približne desať percent svetového obchodu.

mikl hlavny

FOTO: SITA/AP Photo/Osamah Abdulrahman

Technická porucha

Letisko v meste Saná má kľúčový význam z hľadiska prenosu zbraní a koordinácie raketových a dronových útokov proti Izraelu. Húsíovci sa k nedeľňajšiemu útoku na letisko Bena Guriona otvorene prihlásili. Ich raketa pritom prenikla cez štyri vrstvy obranných protivzdušných systémov vrátane izraelského Arrow 3 a amerického THAAD.

Výbuch zanechal podľa servera Palestine Chronicle obrovský 25-metrový kráter, ktorý je vidieť z letiskovej riadiacej veže, a zranil osem ľudí. Tento incident vyvolal oprávnené otázky týkajúce sa zraniteľnosti izraelskej protiraketovej obrany.

Raketa húsíovcov nebola zachytená pre technickú poruchu na strane izraelskej protivzdušnej obrany. Údajne nešlo o systémové zlyhanie detekcie, protokolov ani výstražných mechanizmov. Izraelské letectvo to označilo za izolovaný technický problém. Podľa portálu Jewish Chronicle izraelské letectvo od začiatku vojny zachytáva rakety z Jemenu s úspešnosťou viac ako 95 percent.

Rozdelený Jemen

V súvislosti s útokom poskytol historicky prvý rozhovor pre izraelský denník Jerusalem Post zástupca pre zahraničné veci južného Jemenu pri OSN Summer Ahmed, ktorý počínanie húsíovcov ostro odsúdil: „Útok na letisko Bena Guriona je súčasťou širšieho vzorca agresie húsíovcov podporovaných Iránom, ktorý premenil sever Jemenu pod ich kontrolou na odpaľovaciu základňu regionálnej nestability.“

Húsíovci vyhlásili, že útok na izraelské letisko je len začiatkom, a pohrozili ďalšími zásahmi izraelských cieľov a lodí USA a Spojeného kráľovstva. Ešte v nedeľu podľa portálu Euro News hrozili úplnou „leteckou blokádou“ Izraela a varovali letecké spoločnosti pred letmi do krajiny.

Tieto hrozby majú konkrétne ekonomické a spoločenské dôsledky – väčšina spoločností, ako Austrian Airlines, Lufthansa či Delta, zrušila lety do Tel Avivu. Ako upozorňuje web YnetNews, tieto kroky môžu mať vážny dosah na civilné letectvo v regióne a dôveru cestujúcich v bezpečnosť izraelského vzdušného priestoru. Aj toto môžu byť dôvody už dvoch veľmi razantných úderov Izraela.

Pápežov protiklad

V ostrom protiklade s informáciami o aktivitách teroristov na Blízkom východe je zmienka z testamentu zosnulého pápeža Františka, ktorý venoval svoj papamobil deťom z Pásma Gazy. Po rekonštrukcii bude slúžiť ako sanitka. Bolo to jedným z jeho posledných želaní. Podľa agentúry SITA chcel František „takýmto spôsobom prejaviť veľkú solidaritu s tamojšími obyvateľmi, podobne ako to robil v posledných rokoch svojho pontifikátu“.

Mohlo by vás zajímat

Obrazek
Zdroj: Téma.21
Martina a Ján
20. 02. 2025
|
Kateřina Rózsová
Obrazek
Zdroj: Téma.21
Vagovič: Keby Ján Kuciak žil, dnes by bol európskou hviezdou
20. 02. 2025
|
Peter Švec
Obrazek
Zdroj: Kateřina Rózsová
Neverím: Martina a Ján. Odpuštění?
21. 02. 2025
|
Jan Hanák
Obrazek
Zdroj: Richard Ciraulo, unsplash.com
Denník mamy: Mamy by mali chodiť na hokej
21. 02. 2025
|
Mária Kohutiarová